A cikk 1. részét itt olvashatod >>>
A cikk 2. részét itt olvashatod >>>
Aktuális lelkiállapotunk, konfliktustűrésünk, önértékelésünk és ellenállási képességünk, azaz rezilienciánk szintén nagymértékben befolyásolja a megküzdési stratégiáink megválasztását.
A személyes különbségek mellett továbbá a stresszt kiváltó helyzet is befolyásolhatja, hogy milyen megküzdési módot választunk. Veszteségek esetén jobban használjuk az érzelemközpontú, a mindennapi akadályokon való felülkerekedés során pedig a problémaközpontú stratégiákat.
Érzelemközpontú megküzdés a koronavírus idején
Ez a vírushelyzet mindkét életterületet érinti. Veszteséget hordoz, hiszen sok mindent el kell engednünk. Nem szabad választásból, hanem a helyzet kényszerít rá bennünket: találkozásokat, megszokott munkarendet, szerepleosztásokat családban, munkahelyen, eltervezett vagy vágyott programokat. Ezek a kisebb nagyobb veszteségek érzelemközpontú stratégiákkal kezelhetők jól, fontos, hogy változatosan alkalmazzuk őket.
Legyen rendben az, hogy az érzéseink, feszültségünk megjelenik, engedjük meg magunknak és a körülöttünk élőknek ezeket az érzéseket, még ha nehezek is. Ha tudjuk, hogy a feszültségek megjelenése fokozott mértékben várható, talán könnyebben tudjuk elfogadni majd a jelenlétüket és az enyhítésükre is könnyebben találunk megoldásokat.
Problémaközpontú megküzdés a koronavírus idején
Ugyanakkor rengeteg olyan feladatot, kihívást kell megoldani, meglépni, megugrani, amihez pedig a problémaközpontú megküzdési repertoárunkat kell segítségül hívni: átszervezések, új időbeosztás, anyagi vonzatú kérdések, különböző találkozási, kapcsolódási formák, technikai újdonságok megismerése.
Tájékozódás, önreflexió, humor
Ahhoz, hogy jól tudjunk átmenni ezen az időszakon, fontos, hogy tájékozódjunk. Tájékozódjunk a kinti világban és a benti világunkban egyaránt. Mi zajlik ott? Mik ott a legfrissebb történések, megélések?
Szintén fontos, hogy rendszeresen reflektáljunk önmagunkra, hetente tekintsünk rá arra, hogy milyen megoldási módokkal voltunk elégedettek, és hol vannak azok a helyzetek, területek, ahol keresni szeretnénk egy építőbb, több energiát spóroló megküzdési stratégiát.
És végül ne feledkezzünk el egy nagyon fontos megküzdési mechanizmusról, a humorról. Hiszen bizonyított, hogy a humor és a stressz okozta tünetek fordított arányban állnak egymással! Nevessünk magunkon is, gyermekeinkkel, ismerőseinkkel, keressük a humort, a derű, vidámság, nevetés lehetőségét a hétköznapok apróbb és nagyobb történéseiben.
Aki harcol, veszíthet. Aki nem harcol, már vesztett is.
Bertolt Brecht